Moda

Adidas Satışları Çin’de Beklentiden Önce Toparlanıyor

Alman spor markası Adidas, Perşembe günkü açıklamasında, Çin’deki işlerinin Covid-19 sonrası beklentiden daha hızlı toparlandığını belirtti. Avrupa ve Amerika pazarları aşamalı olarak toparlanmaya devam ederken, Çin pazarı daha hızlı geri dönüş sinyalleri vermeye başladı.

Adidas Nisan ayında yaptığı açıklamada ikinci çeyrek sonuçlarının en az %40 düşeceğini ve 100 milyon €’dan daha fazla da kar marjında düşüş yaşacağını belirtmişti.

Yatırım bankası Jefferies’in analistine göre, Çin’deki hızlı toparlanma markanın satışlarındaki ikinci çeyrek %40’dan fazla düşüş tahmininin, %40 seviyelerinde kalacağı noktasında. Bu açıklamalarla beraber adidas hisseleri %1,8 değer kazandı.

Çin’de, markanın mağazalarındaki trafiğin geçen senenin altında kalmasına rağmen, internet satışındaki artış ve azalan trafiğin daha fazla alım yapmasıyla beraber toplam ciroda artış sağlandı.

Rakip Nike’ın açıklamaları da adidas ile paralel olarak Çin’de mağazaların trafiğinin düşmeye devam ettiği yönünde.

Çin pazarı covid-19 öncesi markanın en hızlı büyüyen ve en büyük pazarıydı. 2019 yılında adidas, pazarda %15 büyümüştü.

Markanın Avrupa’da mağazaların çalışma saatleri azaltılarak 4’te 3’ü, Rusya’da yarısı ve Amerika’da ise yarısından azı açılmış durumda. Amerika’daki toplumsal olaylardan sonra, bölgedeki birçok mağaza tekrar kapandı.