Spor Ayakkabı

Adidas ve Allbirds’den Dünyanın En Çevreci Ayakkabısı İçin İşbirliği

Dünyanın en büyük ayakkabı üreticilerinden olan Adidas, 2014 yılında kurulan ve amacı çevreci spor ayakkabılar üretmek olan Allbirds ile ortak çalışma başlattı.

Dünyada ayakkabı üreticileri yıllık 700 Milyon ton karbondioksit üretiyor. Bu da yaklaşık 81 Milyon evin enerji kullanımına eşit.  Bu da bir ayakkabı üretmek için yaklaşık 12-16 kg CO2 salınımı anlamına geliyor. Ortalama bir araç ise km başına yaklaşık 1kg CO2 üretiyor. Bu gözle bakıldığında sektörün çevreye etkisinin oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Teknik olarak Adidas ve Allbirds aslında birer rakip, fakat Adidas’a göre Allbirds’ün hacmi kıyaslanamayacak kadar küçük. Fakat markaların amaçları, Allbirds’in bu konudaki teknoloji ve vizyonunu, Adidas’ın hacmi ve pazarlama kabiliyeti ile birleştirerek ayakkabı üretimini tekrar yorumlamak. Adidas Parley işbirliği ve geri dönüştürülmüş plastikten ürettiği ürünler ile bu konuda oldukça aktif adımlar atıyordu.

Allbirds CEO’su Tim Brown, geleceğin rekabette değil işbirliğinde olduğunu belirtti. Adidas VP Brand Strategy James Carnes ise bu işbirliğinin diğer firmalar için de sürdürülebilir bir gelecek için örnek olabileceğini iletti.

İki marka bu hayali gerçekleştirmek için üretim, tedarik zinciri ve nakliye aşamalarının hepsini tekrar yorumlamaları ve yeni fikirlerle yola çıkmaları gerekecek.

Ürünün ne zaman piyasaya çıkacağı noktasında herhangi bir açıklama şu an için bulunmuyor.