Sanat

Banksy’den Siyahi Amerikalılara Destek

İngiliz sokak sanatçısı Banksy’den Amerika’da George Floyd’un öldürülmesi sonrası yaşanan toplumsal olaylar ve protestolara destek, dün yaptığı paylaşımla geldi.

Sanatçı, mumlarla siyahi birinin portresi ile anıldığını gösteren eserinde bir mumun Amerikan bayrağını yavaş yavaş yaktığını gösteriyor. Karanlık ve kasvetli bir ortam yaratılan paylaşımda, ayrıca bir de not yazılmış.

“En başta çenemi kapatıp siyahi insanların bu konuda neler söylediğini dinlemeliyim dedim.

Fakat neden böyle yapayım? Bu onların problemi değil, bu benim problemim.

Farklı renkteki insanlar sistem tarafından başarısız edildiler. Beyazların sistemi. Tıpkı patlak bir su borusu yüzünden en alttaki insanların dairelerine su basması gibi. Bu hatalı sistem onların hayatlarını bir felakete dönüştürüyor ve bunu düzeltmek onların görevi değil. Yapamazlar – kimse apartmanda yüksek katlara çıkmalarına izin vermeyecek.

Bu beyazların problemi. Ve beyazlar bu problemi çözmezse, birisi üst katlara çıkıp kapıyı kırması gerekecek. “

Banksy

Banksy kariyeri boyunca kimliğini gizli tuttu. Eserleri ile birçok toplumsal probleme parmak basmaya çalıştı. Yaptığı eserler, farklı gündeme geliş şekilleri ile de fark yarattı. Bunlar içerisine müzayede sırasında parçalar halinde doğranan, balonu kaçan kız portresi veya hiç davet edilmediği Venedik Bienal’ine davetsiz katılımı bulunuyor.

Banksy’nin Instagram’da 9 milyondan fazla takipçisi bulunuyor ve kimseyi takip etmiyor. Hesabına buradan ulaşabilirsiniz.