Moda

H&M Irkçılıkla Mücadele için 500.000 $ Bağışlıyor

George Floyd’un polis güçleri tarafından öldürülmesinin ardında Amerika’da tepkiler katlanarak büyüyor. Birçok marka ise ırkçılığa karşı, daha eşit bir toplumu ve insan haklarını desteklemek amacıyla çeşitli yardım kuruluşlarına yardımda bulunuyor.

H&M de NAACP,ACLU ve Color of Change gibi yardım kuruluşlarına toplamda 500.000$ yardımda bulunacağını açıkladı. Her bir kuruluş ırkçılıkla mücadele, siyahi topluluğun ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesi için çalışıyor.

H&M CEO’su Helena Helmersson şirket blog’unda yaptığı açıklamada; “Yakın zamanda Amerika’da siyahi topluluğu hedef alan öldürmeler, bizi yıktı ve üzdü. Onların hayatları ve şiddet ile hayatına son verilen birçok siyahi insanın hayatı bizim için önemli.” diye belirtti.

Açıklamanın devamında; “Geçmişte yaptığımız hataları kabul ediyoruz ve bunlar bizim ne kadar daha fazla ders çıkarmamız gerektiğini gösterdi. Şirket olarak gelişiyoruz, fakat daha fazlasını yapmalıyız ve yapabiliriz. Tekrar ırkçılıkla mücadele, müşterilerimiz ve çalışanlarımızı desteklemek için daha somut adımlar atacağımızı taahhüt ediyoruz. Sembolik destekler yeterli değil, aksiyon alacağız.” denildi.

Ayrıca H&M’in instagram sayfasında paylaşımda bulunuldu; “Herkes için eşit haklara inanıyoruz. Siyahi toplumun yanında duruyor ve onları destekliyoruz- Bugün ve hergün.”

Amerika’da ırkçılığa karşı birçok kişi tepki göstermeye devam ediyor. Tepki gösterenler arasında George Floyd’da bulunuyordu. Bu konudaki haberimize buradan ulaşabilirsiniz.