Sanat

İstanbul’da Bir Sürrealist; Salvador Dali Sergisi Şimdi Online!

Covid-19 önlemleri gereği Sakıp Sabancı Müzesi geçici olarak ziyarete kapatılmıştı. Sakıp Sabancı Müzesi bu süreçte sanatseverlerin karşısına bukez dijital platformlarda çıktı. Müze 20 Eylül 2008 ve 1 Şubat 2009 tarihlerinde Akbank’ın da desteğiyle gerçekleştirdiği “İstanbul’da Bir Sürrealist; Salvador Dali” sergisini dijital kaynakları kullanarak çevrimiçine taşıdı.

İspanya’da bulunan Gala-Salvador Dali Vakfına ait koleksiyonla hazırlanan sergi, Dali’nin vakıf dışındaki en büyük geçici sergisi olma ünvanına da sahipti. Sergide sanatçının yağlı boya eserleri, çizimler ve grafik eserlerinden oluşan geniş bir seçki sunulmuştu. Açık olduğu yaklaşık 4 aylık sürede sergiyi 252 bin sanatsever ziyaret etmişti.

DijitalSSM arşiv kaynakları kullanılarak çevrimiçine taşınan sergi SSM websitesi, sosyal medya hesapları ve Youtube kanalından erişilebiliniyor.

Ayrıca sergi için hazırlanan resimli Ben Dali çocuk kitabına da SSM websitesinden ulaşılabiliniyor ve Yekta Kopan’ın seslendirdiği sesli versiyonu da yine erişime açık bulunuyor.