Moda

Londra Moda Haftası Dijital Ortamda Düzenlenecek

Dünyada dört önemli moda haftasından biri olan Londra Moda Haftası 12-14 Haziran 2020 tarihleri arasında dijital platformda yapılacak.

Londra Moda Haftası, Paris, New York ve Milan moda haftaları ile beraber dünyanın en önemli moda fuarlarından biri sayılıyor. İlki 1983 Ekim ayında yapılan fuar, dünyanın birçok yerinden basın ve satın almacıların ilgisini çekiyor.

Covid-19 sonrasında birçok marka ve organizasyon binlerce insanı bir araya getirerek yapılan etkinlikleri sorgulamaya başladı. Bunun en önemli sebebi salgın riski olmasına rağmen, bütçe ve etkinliğin zorluğu gibi başka sebepler de tekrar sorgulanmasını sağladı.

İlk aksiyon Londra Moda Haftası’ndan geldi. Fuar bu sene tamamen dijital ortamda düzenlenecek ve tüm dünyaya açık olacak. Markalar son koleksiyonlarının tamamını veya bir kısmını görücüye çıkaracaklar ve bunun yanında birçok gösterim ve dinleti olacak.

Haftanın detaylı planına, moda haftasının sitesinden ulaşabilirsiniz. Program üç bölümden oluşuyor. “Schedule” (Plan,program) bölümünde, 12-14 haziran arasında belirlenen saatlerde tasarımcıların ürünlerinin tanıtımı yapılacak olup, sonrasında da site üzerinden içerikler erişime açık olacak. “Explore” (Keşfet) bölümü ise British Fashion Council’in medya ve perakendeci ortakları ile yaptığı içeriklerden oluşuyor. “The Designer Profiles” bölümünde ise 100 kadar tasarımcı profillerini güncelleyerek son tasarımlarını paylaşacaklar.

Londra Moda Haftası’nın vazgeçilmez isimlerinden biri de Hüseyin Çağlayan. Lefkoşa doğumlu modacı, küçük yaşlarda gittiği İngiltere’de okuyup, İngiliz moda dünyasına ismini altın harflerle yazdırmayı başardı. Bu seneki moda haftasında da, 2020 koleksiyonunun arkaplanından kareler gösterecek.

Moda sektörü İngiltere’nin en önemli sektörlerinden olup, 2019 yılında 35 milyar GBP ekonomiye katkı sağlayıp, 890.000 kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Covid-19 sonrası ise sektör ciddi yara almış ve şimdiden markaların %73’ü siparişlerinde kesintiye gitmiş bulunuyor. Sektör çıkış yolunu ise yaratıcılık ve işbirliğinde görüyor.