Moda

Londra Moda Haftası’nda Martine Rose Kapsül Koleksiyonu Tanıtıldı!

Covid-19 ile beraber markalar toplu organizasyonları tekrar gözden geçirirken, buna en erken tepkilerden biri Londra Moda Haftası’ndan geldi. Londra Moda Haftası online olarak dijital platformlara taşındı.

Birçok markanın tasarımlarını online tanıttığı, paneller ve söyleşilerle süslenen Londra Moda Haftası’nın, en çok beklenen tasarımcılarından biri ise Martine Rose’di. Jamaika kökenli İngiliz tasarımcı beklenenin aksine çevre temalı kapsül koleksiyonunu tanıttı. Normal şartlarda tasarımcının SS21 sezonuna ait koleksiyonunu tanıtması bekleniyordu.

Martine Rose‘nin kapsül koleksiyonunda tasarımcının deposunda bulunan elde kalmış kumaşlar kullanıldı ve Late Night Conscious Campaign işbirliği ile “Atık” temasına atıfta bulunarak bir video hazırlandı. Video için ayrıca aktivist ve şair Kai-Isaiah Jamal ile işbirliği yapıldı.

Martine Rose 2007’den beri kendi markası altında tasarımlar sunuyor. Tasarımları İngiltere’nin de ötesine geçerek dünya çapında takipçi kazandı ve moda dünyasında en çok işbirliği yapılan modacılardan biri oldu. Jamaika kökenleri ve Londra’nın sokak modasından esinlenen tasarımcı, farklı kumaşları ve dokuları sıkça tasarımlarında kullanıyor.

2017, 2018 ve 2019 yıllarında Martine Rose aynı zamanda British Fashion Council’in yılın tasarımcısı ödülüne aday gösterildi.

Londra Moda Haftası’nda Martine Rose’nin işbirliği yaptığı LN-CC ise lüks markaların çevreye duyarlı tasarımlar yapmasını destekleyen bir inisiyatif.

BFC’nin açıklamasına göre 20. yy’da giyim, tek kullanımlık bir eşya haline geldi ve her sene bir aile ortalama 30 kg’a yakın giyim eşyasını atıyor. Bunun sadece %15 kadarı geri dönüştürülüyor veya bağışlanıyor. Geriye kalanı ise çöpe gidiyor veya yakılarak imha ediliyor.