Spor Ayakkabı

Nike’nin En Hızlı Ayakkabısı Bu Yaz Raflarda

Nike prototipini yaptığı ve Eliud Kipchoge’nin dünyada 2 saat altı koşulan maratonda giydiği Air Zoom Alphafly NEXT%’nin lansman tarihini açıkladı.

Nike bu modelinin en hızlı ayakkabısı olduğunu belirtiyor ve Kenya’lı atlet Eliud’un 2 saat altı maraton koşan ilk insan olma hedefinden ilham alıyor.

Kenya’lı atlet Eliud ilk defa Viyena’da kendisi için özel hazırlanan koşuda 1 saat 59 dakika ve 49 saniyelik performansı ile 2 saat altı maraton koşan ilk insan olmuştu. Fakat bu koşu özel bir koşu olması, rakiplerin olmaması ve sadece pacer’larla bu hedefi yakalama amaçlı bir koşu olmasından resmi olarak dünya rekoru sayılmadı.

Nike, Eliud’un bu hedefi için Air Zoom Alphafly NEXT%’yi tasarladı ve Eliud’un geribildirimleri ile geliştirdi. Modelde ön ayak kısmında iki hava tabanı ve arka tabanda ise ZoomX köpük taban bulunuyor ve bu yastıklama sayesinde enerji geri dönüşümü sağlıyor.

Tokyo Olimpiyatları için planlanan lansman, Covid-19 ile olimpiyatların 2021 yılına ertelenmesiyle, 2 Haziran’da NikePlus üyelerine, 2 Temmuz’da ise herkese satışa açılacak. Raf fiyatının ise Amerika’da 250$ olması bekleniyor.