Teknoloji

SpaceX Roket Fırlatışı 30 Mayıs Cumartesi Gününe Ertelendi

SpaceX ve Nasa’nın 27 Mayıs Çarşamba günü Türkiye saati ile 23:33’de yapılacak olan tarihi fırlatma, hava koşulları nedeniyle 30 Mayıs 2020 Cumartesi gününe ertelendi.

Yeni planlanan fırlatma Türkiye saatiyle 22:22’de yapılacak. Konu hakkında bilgi edinmek isteyenler önceki haberimize buradan ulaşabilirler.

Geçtiğimiz Çarşamba günü planlanan fırlatmanın ertelenmesi birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı. Fakat fırlatmanın yaklaşık 400km dünyadan uzaktaki yörüngesinde, yaklaşık 27.000 km/saat hızla yol alan ISS’e (Uluslararası Uzay İstasyonu) yapıldığı düşünülürse, en ufak hesaplamaların ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Florida’da fırtına sezonunun olması ve fırlatma saatinde bulutların dağılıp gökyüzünün açılmaya başlamasına rağmen, yüksek yıldırım riskinden dolayı fırlatma iptal edilmişti.

Bugüne tekrar planlanan fırlatma, hava şartlarının uygun olmaması durumunda alternatif olarak 31 Mayıs Pazar günü saat 22:00’de yapılacak. SpaceX ayrıca Nasa’dan 2 Haziran Salı günü için de izin istemiş durumda. Fırlatmayı SpaceX veya Nasa’nın websitesinden veya Youtube canlı yayınlarından izleyebilirsiniz. Alternatif olarak Youtube içerik üreticisi Barış Özcan da Dlive platformu üstünden canlı olarak, yorumlarıyla beraber bu tarihi ana hep beraber tanık olmamızı sağlayacak.

Credit:Nasa