Teknoloji

SpaceX ve Elon Musk Amerika’dan İnsanlı Uzay Fırlatışı Yapacak!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın da kurucularından olan Elon Musk’un, 2011 yılında kurulan uzay şirketi SpaceX Amerika’dan uzay fırlatışı yapacak. Bu fırlatma ilk defa bir özel firmanın insanlı fırlatması olacağından da tarihi öneme sahip.

Bunun yanında Amerika 2011’den beri 9 yıl aradan sonra ilk defa topraklarından bir fırlatma yapacak. Bundan önceki fırlatmalarda Ruslardan yaklaşık 90 milyon dolarlık bilet alan Amerika, astronotlarını Rusların Kazakistan’daki Baikonur üssünden Soyuz uzay mekiği ile gönderiyordu.

ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) insan taşıma misyonunda Spacex ile anlaşan Nasa, Demo-2 test görevinde Crew Dragon uzay mekiğini taşıyacak. Fırlatma Türkiye saatiyle 23:33’de 27 Mayıs tarihinde Florida’dan yapılacak. Crew Dragon içerisinde Amerikalı iki astronot Doug Hurley ve Bob Behnken 19 saatte ISS’ye varacak. Uzay mekiğini fırlatan Falcon 9 roketi ise Atlantik Okyanusu’ndaki “Of Course I Still Love You” (Elbette seni halen seviyorum) üssüne geri dönecek.

Fırlatma sonrası uzay mekiği yaklaşık 30 dakika sonra ince bir ışık halinde ayı geçtiğinde Avrupa semalarından görünebilecek.

Crew Dragon uzay mekiğinde 7 koltuk bulunuyor ve gelecekte uzay turizmi de başlayacak olup, belki bir uzay hoteline tarifeli uçuşlar yapılacak.

Bu fırlatma ile ilgili diğer bir önemli nokta ise Amerikalı astronotların giydiği uzay kıyafetleri. Daha önce turuncu uzay giysileri giyen astronotlar bu seyahatte daha ince ve şık tasarlanmış beyaz kostümleri giyiyor olacaklar.

Spacex bu kıyafetin tasarımı için Superman, Batman ve Kaptan Amerika gibi efsane yapımların kostüm tasarımcısı Jose Fernandez ile anlaşmış. Çok daha şık ve zarif tasarlanan bu kıyafetler aynı zamanda Uzay mekiği teknolojileri ile de uyumlu ve farklı basınç durumlarına da adapte olabilen özelliklere sahip. Hatta Elon Musk endişeli Instagram takipçilerini ikna etmek için “Gerçekten işe yarıyor, hatta bir vakum odasına bile bunlarla atlayabilirsiniz” dedi.

SpaceX bu misyonu sizin de test edebilmeniz için ayrıca bir simülatör yayınladı. Sabrınıza ve uzay yeteneğinize güveniyorsanız siz de Crew Dragon’u ISS’ye kenetleyebilirsiniz. Simülatöre buradan ulaşabilirsiniz.

  • Credit: SpaceX