Tasarım

Ünlü Şarkıcı Akon’dan Afrika’ya Akon-Şehri!

Şarkıcı, söz yazarı, girişimci, rapçi, yapımcı ve aynı zamanda aktör olan Akon, Afrika’ya Akon şehri kuracağını ve sözleşmesini yaptıklarını duyurdu.

Senegal kökenli Amerikalı sanatçı Akon, 2018 yılında Senegal’e Akon isimli tamamen çevreci ve teknolojik bir şehir kuracağını bildirmişti. Projede ciddi adımlar atan Akon, son yaptığı paylaşımda şehrin yapımını üstlenecek KE International ile sözleşme imzalandığını teyit etti.

Akon şehri Senegal’in başkenti Dakar’a 50 km mesafede ve Blaise Diagne Uluslararası Havaalanına birkaç dakika mesafede yer alacak. Sene başında Senegal hükümeti proje için yaklaşık 8 km2’lik arazi tahsis etti.

Proje 2 faz halinde yapılacak ve ilk faz 2023 yılında tamamlanacak. İlk fazda Hampton Hastanesi ve kampüsü, alışveriş merkezi, yollar, polis istasyonu, okul, atık merkezi ve güneş enerji santrali yer alacak.

Projenin ikinci fazı ise 2024 ile 2029 yılları arasında tamamlanacak. İkinci fazda ise, tamamen kripto para birimi ile işleyecek tüm sistemler kurulmuş ve tamamlanmış olacak.

Akon’un hayali tamamen çevreci, teşviklerle beraber Afrika’nın ticaretinin merkezi olacak, birçok firmanın merkezinin yer alacağı bir şehir inşa etmek. Bu şehirde eski günlerden hiçbirşey olmayacağını belirtiyor Akon. Ayrıca şehir’de nakit para veya diğer para birimleri değil, tamamen Akoin isimli kendisine ait olan kripto para birimi geçerli olacak.

6 milyar USD bütçeli proje akıllara Akon’un bir milyarder olup olmadığı sorusunu getirdi. Bir röpotajında; “Banka hesabınızda 1 milyar dolarınız yatıyorsa, bu kadar insan acı çekerken bu bana göre bir çılgınlık. 1 milyar USD’nin israf edilmesi” dedi.

https://www.instagram.com/p/CBdu0y7giJX/?utm_source=ig_web_copy_link